İcmal.
1. Fənnin
adı: İngilis dili.Azərbaycan dili
2.Dərsin tipi:induktiv.
3.
Mövzu: SÖZ və onun qüdrəti.
Məzmun xətti:
-Dinləyib- anlama;
-danışma
5. Məqsəd:
-Nitqdə nəzakətli danışıq üsuluna əməl edir.
-Yaxşı dinləyən ,yaxşı
natiqdir.
6.Dil- Sözün ən gözəli söyləyənin
doğru olaraq söylədiyi, dinləyənin də yararlandığı sözdür.
7.Fəndaxili inteqrasiya;
az.dili,
8.Fənnlərarası inteqrasiya; ədəbiyyat ,ingilis dili
9.İş forması: bütün siniflə, kiçik qruplarla:
10.İş üsulu:beyinin həmləsi,
sual- cavab,
11.Resurslar:iş vərəqələri,rəngli kağızlar, fləş
kard və e-resursları.
Istifadə olunmuş ədəbiyyatlar: ]Uşaq ədəbiyyatı ,
http://aforizmler.net/movzu-151/soz
Dərsin gedişi
1. Motivasiya:Warm
up:
Auditoriyadakı insanlarla tanışlıq məqsədilə
onlarda daha ısti münasibət yaratmaq məqsədilə 3 dəq. Vaxt ərzində müdavimlərin
biri yanında əyləşən digər müdavim haqqında məlumat toplayır və bir-birilərini
təqdim edirlər.
Təqdimatdan sonra hər bir müdavim Heç kim
bilmir ki,mən...... deyə özü haqqında əlavə bir məlumat verir.Və ya adları
yenidən xatırlatmaq məqsədilə hər bir müdavim öz adı ilə bərabər adının baş hərfi
ilə başlayan bir mənalı söz(bu isim, sifət
,fel ola bilər) deməlidir.(Yeri gəlmişkən bu dərsimizlə daha da uyğundur)(15 dəq.)
Belə bir sualla müraciət edirəm:
-İnsanlarla münasibətdə hər gün hansı problemlərlə qarşılaşırsınız?
-İnsanlarla münasibətdə hər gün hansı problemlərlə qarşılaşırsınız?
Kiçik vərəqələrdə hər kəs öz fikrini yazır.
Və oxuyur.(5dəq)
Sonra qisa bir video çarx nümayiş etdirirəm.
Artıq müdavimlər üçün müəyyən bir fikir
yaranır.(3dəq)
TƏDQİQAT
SUALI:
1.Sözün ən gözəli söyləyənin doğru olaraq söylədiyi, dinləyənin
də yararlandığı sözdür.Lüğətdə sözü dəyişmək imkanınız olaydı,hansı sözü necə dəyişərdiniz?
2.Tədqiqatın aparılması.
Müdavimlər üçün 2 hissəyə bölünmüş kağız
parçalarında fikri tam əldə edən cütlük şəklində qruplar yaradıram.(4 dəq)
Qruplarara iş vərəqələri
paylayıram. Lövhənin yaninda asdığım qızıl qaydaları müdavimlərə xatırladıram.
Qizıl
Qaydalar:
*Bir-birinizi
dinləyin;
* Birlıkdə mehriban işləyin;
*Bir-birinizin sözünü kəsməyin;
*Dözümlü olun!
I qrupun iş vərəqi.Lakonik sözlər
1.Lakonik söz nə deməkdir, onun Lakoniya
ilə bir əlaqəsi varmı?Varsa əlaqəni yazilı izah edin.
2.Dərsini dinlədiyiniz
müdavimlərin səvlərini onları təhqir etmədən,hüquqlarını tapdalamadan lakonik
formada necə başa sala biləcəyinizi qısa ,lakonik şəkildə iş vərəqinə yazın.
II qrupun iş vərəqi. Poetik sözlər.
1. Boş, mənasız sözlər kimə gərəkdir?
Kim belə sözləri
dinləyəcəkdir?....kimin sözləridir
Misallarla mənasını
açıqıayın.
2.Dərsini dinlədiyiniz
müdavimlərin səvlərini onları təhqir etmədən,hüquqlarını tapdalamadan necə başa sala biləcəyinizi bədii, poetik şəkildə
iş vərəqinə yazın.
III qrupun iş vərəqi. Müdrik kəlamlar.
1. Parçalanmış sözləri şer halında birləşdirin.Mümkünsə
müəllifləri qeyd edin.
2.Dərsini dinlədiyiniz
müdavimlərin səvlərini onları təhqir etmədən,hüquqlarını tapdalamadan atalar
sözləri və müdrik kəlamlarla necə başa salacağınızı iş vərəqinə yazın.(10 dəq)
3.Infomasiya mübadiləsi.
Qrup üzvləri öz işlərini ardıcıl olaraq təhvil
verirlər. (10dəq)
Hörmətli müdavimlər, gəlin verilmiş bir fikrə
qarşı psixoloji cəhətdən müxtəlif xarakterə məxsus insanların nöqteyi nəzərindən yanaşaq.Hər bir müdavimə hazırladıgım gül ləçəyinin birini ayırmağı təklif
edirəm.Beləliklə Optimist ,realist ,Pevsimist,Utopik,Romantik xarakterlərə bölünərək,müdavimlər aşagidaki
sualları cavablandirır.
1.Müasir yeniyetmələr
haqqında nə düşünürsünüz?
2.Bu gün işləyən qadımları
necə qiymətləndirirsiniz?
Cavablar şifahi şəkildə hər
bir xarakterə məxsus emosional şəkildə cavablandırılır.Ən yaxşı cavab qiymətləndirilir(10
dəq)
Azərbaycan dilində olduğu kimi
hər bir dildə də sözün mənasinı qüvətləndirmək üçün ona müəyyən çalarlar
qatılır Yəni danışarkən nitqdə frazeolji birləşmələrdən,idyomlardan istifadə
olunur
Hər bir dilin öz xarakterik
idyomlari var ki,onlari baq dilə hərfi tətəcümə etmək qeyi-mümkündür.Onu ya
qarşılıqlı idyomlarla ,ya da bədii ifadələrlə tərcümə etmək mümkündür.Mən sizə
bir neçə həfi tərcümə olunmüş ingilis idyomları təqdim edəcəyəm.Siz isə ona
uyğun Azərbaycan idyomları və yaxud onun bəddi şəkildə təsfirini yaradın.(Cümlələri
kəsilmış halda kart şəklində çəkib cavablandirırlar.)
1.İsti və ya soyuq əsmək.
2.Ağzında gümüş qaşıq
dünyaya gəlmək.
3.Ayağını ağzın almaq
4.Elə bil Rip Van Vinkldır.
5.Göydən yerə it,pişik
yağır.
6.Peterdən oğurlayıb Pola
ödəmək.
7.Axillesin dabanı.
8.Adonis kimi.
9.Elə bil Bilinsqeytlilərlə
söhbət edir.
10.Üstünə kitab atmaq.
11.Nyu Kazla kömür daşımaq.
12.Sən Ritzdə deyilsən.(10dəq)
4.İnfomasiyanın müzakirəsi.
-Nitqdə nəzakətli danışıq üsuluna əməl etmək üçün nələri bilmək
lazımdır?
-Yaxşı dinləyən ,yaxşı
natiqdir fikrinə necə müasibət göstərirsiniz
- Sözün ən gözəli söyləyənin
doğru olaraq söylədiyi, dinləyənin də yararlandığı sözdür fikrinə hansı
açıqlamalar verərdiniz?
Kor insanlar üçün dəyişlən söz anlaşıldsa,bəs kar, əlil arabasinda gəzən insanlar
üçün hansı təsirli sözlər demək lazımdır?(8dəq)
5.Ümumiləşdirmə və nəticə.
Lüğətdə sözü dəyişmək imkanınız olaydı,hansı sözü necə dəyişərdiniz?
-Deməli bir kəlmə yerində və
ya əksinə deyilmiş bir söz dünyanı dəyişə biləcək qüdrətə malikdir.(4dəq)
6.Yaradıcı tətbiqetmə.
- Lüğətdə
sözü dəyişmək imkanınız olaydı,hansı sözü necə dəyişərdiniz? Hər kəs öz fikrini
qisa şəkildə bildirsin(4dəq)
7Özünüqiymətləndirmə və refleksiya.
Qruplar
Meyyarlar
|
Lakonik sözlər
|
Poetik sözlər
|
Müdrik kəlamlar
|
|||
Əməkdaşliq
|
|
|
|
|
||
Bilk
|
|
|
|
|||
Vaxt bölgüsü
|
|
|
|
|||
Sözdən
düzgün istifadə
|
|
|
|
|||
Bacarıq
|
|
|
|
|||
Müəllimi qiymətləndirmə cədvəli Anonim
|
Səviyyələr
|
Aşağı
|
Orta
|
Yüksək
|
|
Ən yüksək
|
|
|||||||||
Auditoriyanı ələ alma
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
Dərsin düzgün təşkili
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
Müdavimlərlə səmimi münasibət
|
|
|
|
|
||||||||||||
Sözlərdən düzgün istifadə bacarıgı
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
Qruplar bir birini qiymətləndirir.Aşağıdakı
meyyarlara əsasən Hər kəs öz fikrini qisa şəkildə bildirsin Hər kəs öz fikrini qisa şəkildə
bildirsin
Ev tapşırığı.
1.Evdə isə bu barədə esse yazarsınız.
2.GOOGLE-az saytından sözə aid müdrik kəlamlar və atalar sözləri
seçin.(2dəq)
4. Az bilib, çox danışmaq axmaqlıq əlamətidir. (S.Ə.Şirvani)
5. Səfeh adamla dil tapmağı bacar, ağıllı adam özü səninlə dil tapacaq. (Adıgey atalar sözü)
6. Heyvanı qulağından tanıyarlar, insanı sözündən. (Qırğız atalar sözü)
7. Çərənçi adam hamının oxuya bildiyi açıq məktubdur. (J.A.Kastro)
8. Ən ağıllı filosoflar belə, axmaq suallara cavab verməyə çətinlik çəkirlər. (X.Nikolas)
9. Deyirlər ki, adamlara iki qulaq və bir dil – çox eşidib, az danışmaq üçün verilmişdir. (Plutarx)
10. Sözlər yarpaqlara bənzəyir, çoxlu yarpağı olan ağac az bəhrə verir. (A.Pop)
11. Hər kəs öz dilinin altında gizlənmişdir. (Harun ər-Rəşid)
12. Kim özündən çox bilənlə mübahisə etsə ki, biliyi meydana çıxsın, biliksizliyi ortaya çıxar. (Sədi)
13. Əvvəlcə fikirləş, sonra danış. Sənə “Sus” deməmiş özün sus. (Sədi)
14. Söz var insanı yola gətirər, Söz var insanı yoldan çıxarar. (Humam Təbrizi)
15.İnsana danışmağı öyrənmək üçün iki il, danışmamağı öyrənməyə isə altmış il lazımdır. (L.Feyxtvanger)
16. Söz böyük şeydir. Ona görə böyükdür ki, sözlə insanları birləşdirmək də olar, ayırmaq da, sözlə məhəbbət də qazanmaq olar ədavət və düşmənçilik də. (Tolstoy)
17. Birisi ilə mübahisə edəndə çalış ki, sözlərin yumşaq olsun, dəlillərin möhkəm. Rəqibini sudurmağa yox, inandırmağa cəhd et. (Uilks)
18. Söz yağış kimidir- birinci dəfə yağanda bərəkət olur, dördüncü dəfə yağanda- fəlakət. (R.Həmzətov)
19. Köynəyin ləkəsi su ilə gedər, ürəyin ləkəsi söz ilə. (Qaraqalpaq atalar sözü)
20. Demədiyim sözdən heç vaxt peşman olmamışam, lakin çox olub ki, dediyimdən qan və torpaq içində yatmışam. (Ə. Cami)
21. Sözün atası ağıl, anası dildir. (Qaraqalpaq atalar sözü)
Mən gözəl bir süfrə açdım sözdən əhli-aləmə,
Onda min zövq artıran hər dürlü nemət düzmüşəm.
Kim gəlir-gəlsin- aparsın hər nə istər xatiri,
Qurtaran nemət deyil, süfrəmdən olmaz heç nə kəm! ( Məhəmməd Füzuli: Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri )
Hər sözün xüsusi bir ölçüsü var,
Ölçüsüz söylənən söz qulaq yırtar.
Bir söz ki, qaşlara düyün vuracaq
Gözəl söz olsa da, söyləmə, burax! ( Nizami )
Aristotel " Gözəl söz nədir?" sualına cavab olaraq " Məntiqə uyğun, qulaq asanları inandıran, eyni zamanda heç kəsin xətrinə dəyməyən söz gözəldir" demişdir. ( Şarl Aleksandr Kalonn: Fransa dövlət xadimi )
Söz dərman kimidir- qədərindəolsa, müalicə edər; qədərini aşsa, öldürər. ( Viktor Kambon )
Söz ilə öldürmək də olar, xilas etmək də. Söz ilə bir ordunu ardınca aparmaq da olar, tək-tənha qalmaq da. ( İohann Şefler: Alman filosofu)
Səmimiyyətlə deyilən söz ürəklərətez yol tapar. ( jan Labrüer )
Söz mənadan asılıdır, məna sözdən hər zaman,
Bir-birindən asılıdır, necə ki, cism ilə can. ( Məhəmməd Füzuli )
Budur cahanda mənim ən bəyəndiyim məslək,
Sözüm odun kimi olsun, həqiqət olsun tək. ( Mehmet Arif Ersoy: Türk istiqlal şairi )
Deyilən hər söz içindən çıxdığı qəlbin qiyafəsini içində daşıyar. ( Ataullah İsgəndəri: İslam alimi )
Onda min zövq artıran hər dürlü nemət düzmüşəm.
Kim gəlir-gəlsin- aparsın hər nə istər xatiri,
Qurtaran nemət deyil, süfrəmdən olmaz heç nə kəm! ( Məhəmməd Füzuli: Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri )
Hər sözün xüsusi bir ölçüsü var,
Ölçüsüz söylənən söz qulaq yırtar.
Bir söz ki, qaşlara düyün vuracaq
Gözəl söz olsa da, söyləmə, burax! ( Nizami )
Aristotel " Gözəl söz nədir?" sualına cavab olaraq " Məntiqə uyğun, qulaq asanları inandıran, eyni zamanda heç kəsin xətrinə dəyməyən söz gözəldir" demişdir. ( Şarl Aleksandr Kalonn: Fransa dövlət xadimi )
Söz dərman kimidir- qədərindəolsa, müalicə edər; qədərini aşsa, öldürər. ( Viktor Kambon )
Söz ilə öldürmək də olar, xilas etmək də. Söz ilə bir ordunu ardınca aparmaq da olar, tək-tənha qalmaq da. ( İohann Şefler: Alman filosofu)
Səmimiyyətlə deyilən söz ürəklərətez yol tapar. ( jan Labrüer )
Söz mənadan asılıdır, məna sözdən hər zaman,
Bir-birindən asılıdır, necə ki, cism ilə can. ( Məhəmməd Füzuli )
Budur cahanda mənim ən bəyəndiyim məslək,
Sözüm odun kimi olsun, həqiqət olsun tək. ( Mehmet Arif Ersoy: Türk istiqlal şairi )
Deyilən hər söz içindən çıxdığı qəlbin qiyafəsini içində daşıyar. ( Ataullah İsgəndəri: İslam alimi )
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder